-3.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Здравје и убавина Неславен рекорд -175 новозаразени и 5 починати од Ковид-19 во последното деноноќие...

Неславен рекорд -175 новозаразени и 5 починати од Ковид-19 во последното деноноќие во земјава – 131 пациент од Скопје

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа се направени 971 тестирања, а регистрирани се 175 нови случаи на Ковид-19.

Распоредено по градови сликата е следна:

– Скопје 131

РЕКЛАМА

– Куманово 24

– Штип 2

– Прилеп 2

– Тетово 5

– Струга 2

– Велес 4

– Охрид 1

– Гостивар 2

– Свети Николе 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби при прием во амбуланта почина пациент од Прилеп (72). Во ГОБ „8 септември“ починаа тројца пациенти од Скопје- пациентка (60) примена на 5 јуни, пациент (64) примен на 8 јуни и пациент (59) примен на 8 јуни и еден пациент од Гостивар (72) примен на 30-ти мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 18 оздравени пациенти.

– Скопје 12

– Штип 1

– Тетово 3

– Велес 2

Досега во земјата се направени вкупно 40.004 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на Ковид-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.538, бројката на оздравени пациенти е 1.682, на починати е 169, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.687.