2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија 31-годишната гостиварка е втората бремена жена која почина од последици на Ковид-19

31-годишната гостиварка е втората бремена жена која почина од последици на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Пациентката (31) од Гостивар која почина на Инфективната клиника во Скопје како заразена од коронавирус е трудница која на 26-ти мај е потврдена како позитивна и била итно оперирана од гинеколози пред да биде сместена на Инфективна, пишува Телма.

Во гинеколошка итна операција на 26-ти мај, пациентката е оперирана и е изваден мртов плод. Таа била префрлена на инфективната клиника кадешто било надзор на гинеколози, трансфузиолози, епидемиолози и инфектолози.

„ДЗСИ секојдневно го следеше лекувањето на трудницата и од аспект на нашите овластувања нема никакви забелешки за лекарските интервенции односно на пациентката и се дадени сите терапии и соодветна нега“, изјави др. Иринка Бухова Сотирова за Телма.

РЕКЛАМА

Пациентката од Гостивар е е втората бремена жена која по гинеколошка интервенција починала од последици на коронавирус. Претходно 26-годишна жена од Куманово после породувањето, почина на инфективна клиника во Скопје.

- Реклами -