21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЗекири излезе од Инфективна: Крајно време е луѓето да се освестат за...

Зекири излезе од Инфективна: Крајно време е луѓето да се освестат за вирусот

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири на Фејсбук објави дека ја напуштил Клиниката за инфективни болести и дека со неговото семејство се дома и, како што вели, живи и здрави.

Зекири им се заблагодари на докторите и медицинскиот персонал од Клиниката кои биле со нив, како што вели, во најтешките времиња и 24 часа во служба на хоспитализираните пациенти.

„Искрено посакувам ниту еден од вас да не мора да помине низ тоа што го поминав јас со моето семејство. Тоа не би му го посакал ниту на мојот најголем непријател. На оние кои и натаму мислат дека вирусот не постои и сѐ уште имаат несериозен пристап кон ковид-19, сакам да им порачам дека е крајно време да се освестат“, напиша Зекири на Фејсбук.

Вчера, и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска соопшти дека по два негативни теста на коронавирус, се враќа на секојдневните обврски.

На 31 мај беше соопштено дека пратеникот Зекири е позитивен на коронавирус, а утредента вирусот беше потврден и кај Лукаревска. Поради средби со нив, во двонеделна самоизолација беа министрите Дамјан Манчевски и Мила Царовска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...