13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија За само еден ден беа собрани потребните пари за лекување на велешанецот...

За само еден ден беа собрани потребните пари за лекување на велешанецот Јордан Ивев

Translate (Eng):[gtranslate]

За неполни 24 часа откако се објави повикот за хуманитарна помош, огромен број граѓани од земјава и странство донираа пари за лекување на 25-годишниот велешанец Јован Ивев. Најголема заслуга за тоа има фејсбук заедницата. Веднаш по нашата објава вчера на фејсбук беше поставен т.н. „фандрајзер“, дело на велешанецот кој живее во Австралија Никола Џипунов и оттогаш донираната сума постојано расте.

До овој момент собрани се близу 16 илјади австралиски долари или речиси 10 илјади евра. Со оглед на тоа дека фејсбук донацијата сè уште трае, а вчера се пуштени и телефонски броеви за донации и денарска и девизна жиро сметка, конечната сума веројатно ќе биде многу повисока, а целта, Јован повторно да застане на нозе, ќе биде остварена.

 

РЕКЛАМА
- Реклами -