16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Петмина починати биле ставани на ист респиратор- Косовската полиција ја опкружи Клиниката...

Петмина починати биле ставани на ист респиратор- Косовската полиција ја опкружи Клиниката за инфективни болести

Translate (Eng):[gtranslate]

Косовската полиција ја опкружи Клиниката за инфективни болести во Приштина, откако пет пациенти заразени со коронавирус починале од полноќ до сега во Клиничкиот центар во Косово, а роднини обвинуваат дека и по четворица биле ставани на ист респиратор

Според Koха, поради влошувањето на сосотјбата со епидемијата, на Клиниката за инфективни болести собрани се сите челници од Универзитетскиот клинички центар.

Според повеќе косовски медиуми, тоа што повеќе пациенти делеле ист респиратор е главна причина за зголемениот број мртви.

РЕКЛАМА

Телата на починатите се земени на обдукција за да се проверат причините за смртта.

Вчера смртниот ковид-биланс во Косово е осум починати и 178 новозаразени.

- Реклами -