15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонија100-тици илијади тони отпад од Италија завршиле во македонски села во времето...

100-тици илијади тони отпад од Италија завршиле во македонски села во времето од 2010 до 2015 година.

Во перодот од 2010 до 2015 година , во Македонија се увезувал и ускладиштувал балиран отпад од Италија.Зад наводните потреби на цементара Усије , Макстил и други компании италијански компании буквално ја пренатрупале Македонија со секаков вид отпад,кој преку солунското пристаниште пристигнувал во Македонија! 1 тон отпад ускладиштување и уништување во Италија италјанските компании ги чинело 250 евра, додека транспортот до Македонија ги чинело 70 евра по тон.Кој од ВМРО ДПМНЕ дебело се омрсил од италијанските компании , оставаме да испита Јавното Обвинитеслтво.Ккао што дознава редакцијата Охридскај, во бесцаринската зона „Фени“ во кавадарци има макацин со илијданици тони италијански отпад, нешто што во времето на ВМРО ДПМНЕ бесцаринската зона во „Фени“ им служела за безбројни матни бизниси,а во многу наврати во увезената руда од АЛбанија имало и по неколку тони на Марихуана , кој во тоа време се превземале с0 возила на МВР!?

Според сознанијата која ги доби редакцијата Охридскај , се работи за сериозно опасен отпад ,кој во многу скопски села е складиран ,закопуван,а воедно во тоа време тоа бил заеднички голем бизнис на тандемот Груевски-Ахмети.Според добро упатените информатори на редакцијата Охридскај ,во овој бизнис се вртеле стотици милиони евра пари кој ги давала и Европската Унија на компаниите ,кој наместо да го уништат отпадот , ти го извезиле во Македонија,а го декларирале како согорен уништен отпад.

С.Д.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...