30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Свечена церемонија во храмот Св Софија Охрид: Архимандрит Партениј се хиротонисува во...

Свечена церемонија во храмот Св Софија Охрид: Архимандрит Партениј се хиротонисува во епископ Антаниски

Translate (Eng):[gtranslate]

Во древниот храм “Света Софија” во Охрид, се одржува свечена церемонија на која игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј се хиротонисува во епископ Антаниски.

На церемонијата внатре во духовниот храм присуствува црковниот клир и поканети гости во ограничен број, меѓу кои и претставници на државниот врз и локалните власти предводени од градоначалникот на Охрид Константин Георгиески.

Поради актуелната состојба, церемонијата се одвива мерки на предострожност. На влезот на присутните им се мери температура, се врши дезинфекција и се делат специјално дизајнирани маски.

РЕКЛАМА

За спроведување на меркитеангажирани се волонтери на Црвениот крст, агенција за обезбедување, како и полицијата. Надвор на источната и западната страна на Св. Софија поставени се видео ѕидови на кои се врши пренос од церемонијата.
Во продолжение ви прикажуваме видео во живо од манастирот Св Јован Бигорски.

Хиротонија за епископ Антаниски на старец и игумен Партениј Бигорски

Хиротонија за епископ Антаниски на старец и игумен Партениј Бигорски

12 јули, недела, 08:30ч
храм „Света Софија“ Охрид

Posted by Бигорски Манастир Св. Јован Крстител on Сабота, 11 јули 2020

- Реклами -