21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Свет (Видео) За да се заштитат од корона милионерите се кријат во специјално...

(Видео) За да се заштитат од корона милионерите се кријат во специјално опремени бункери под земја !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Најевтиниот стан во луксузниот подземен бункер кој што гарантира пет години преживување по евентуални социјално-економски проблеми во САД, како ова со Ковид-19 чини 1 милион долари.

Цената на одржување на станот во подземниот бункер е 2.500 долари годишно и тоа со вклучен интернет, муниција, вода и струја.

Компанијата „Survival Condo“ нуди станови во напуштената ракетна област „Atlas F“ која што половина од минатиот век градела инженерски корпус за армијата на САД и која што се наоѓа во руралните краеви на Америка.

РЕКЛАМА

Подземните ракетни силоси, каде што некогаш се наоѓале интерконтиненталните атомски проектили, одат 200 метри под земја и можат да примат 75 жители.

На горните катови од куполата има базен и просторија за водоснабдување. Седум катови се наменети за живеење, додека пак на последните четири катови има библиотека и училници, како и соба за вежбање со сауна.

Скали и лифтови има на секој кат.

Станува збор за најиздржливи структури кои што некогаш биле направени и кои што можат да преживеат директен нуклеарен удар.

Како што известиле од „CNET“, еден кат од овој објект е голем 1.820 метри квадратни и се дели на две целини од по 900 квадрати.

На еден кат максимално можат да живеат 10 луѓе.

Погледнете ги видеата:
точка.мк

- Реклами -