16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Македонија се приклучува кон глобалната набавка за вакцини за ковид-19

Македонија се приклучува кон глобалната набавка за вакцини за ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

На денешата 76-та седница Владата ја разгледа и усвои Информација за можноста на Македонија да се приклучи кон глобалната набавка на вакцини за ковид-19, преку COVAX механизмот за обезбедување глобален и рамномерен пристап до безбедни и ефикасни вакцини за ковид-19.

„Владата го овласти министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче да ја потпише необврзувачкатa изјава за намери за приклучување кон COVAX механизмот, и да учествува во дискусиите за консултации за дизајнот и принципите на работа на механизмот, што ќе се одржат во текот на овој месец“, соопштија од владината прес-служба.

мкд

РЕКЛАМА
- Реклами -