21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВО СПОРЕДБА СО 2016 ГОДИНА ЗА 10% ИМАЛО ПОГОЛЕМ ОДЅИВ ДО 13...

ВО СПОРЕДБА СО 2016 ГОДИНА ЗА 10% ИМАЛО ПОГОЛЕМ ОДЅИВ ДО 13 ЧАСОТ

На парламентарните избори во 2016 година одѕивот до 13 часот излезноста била 34,37 отсто, односно гласале 601.230 гласачи, а на претседателските избори лани до 13 часот одѕивот бил 20.52 отсто или гласале 369.201 лице со право на глас.

Односно над 10% поголема била излезноста до 13 часот на предвремените парламентарни избори во 2016 година, покажуваат податоците кои предмалку на прес конференција ги објави Државната изборна комисија.

Според податоците на ДИК направени во 13 часот е 23,81, најголема излезност има во Третата изборна единица, а најмала во Шестата изборна единица.

Следната прес-конференција на ДИК е закажана во 15.30 часот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...