16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија ВО СПОРЕДБА СО 2016 ГОДИНА ЗА 10% ИМАЛО ПОГОЛЕМ ОДЅИВ ДО 13...

ВО СПОРЕДБА СО 2016 ГОДИНА ЗА 10% ИМАЛО ПОГОЛЕМ ОДЅИВ ДО 13 ЧАСОТ

Translate (Eng):[gtranslate]

На парламентарните избори во 2016 година одѕивот до 13 часот излезноста била 34,37 отсто, односно гласале 601.230 гласачи, а на претседателските избори лани до 13 часот одѕивот бил 20.52 отсто или гласале 369.201 лице со право на глас.

Односно над 10% поголема била излезноста до 13 часот на предвремените парламентарни избори во 2016 година, покажуваат податоците кои предмалку на прес конференција ги објави Државната изборна комисија.

Според податоците на ДИК направени во 13 часот е 23,81, најголема излезност има во Третата изборна единица, а најмала во Шестата изборна единица.

РЕКЛАМА

Следната прес-конференција на ДИК е закажана во 15.30 часот.

- Реклами -