16.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Македонија доби 80 милиони евра помош од ЕУ со ниска каматна стапка

Македонија доби 80 милиони евра помош од ЕУ со ниска каматна стапка

Translate (Eng):[gtranslate]

Европската комисија денеска потпиша Меморандум за разбирање со Северна Македонија со цел отворање на патот за исплата на макрофинансиска помош од 80 милиони евра.

Ова е прв меморандум за разбирање, потпишан како дел од пакетот од 3 милијарди евра, што Комисијата го предложи за десет нејзини партнерски земји, соседни но и кандидати во процесот на проширување, а се со цел излез од економската криза предизвикана од пандемијата со коронавирусот.

Како што информира Европска комисија, овие средства ќе бидат достапни во форма на долгорочни заеми по многу поволни услови.

РЕКЛАМА

– Средствата ќе придонесат за подобрување на макроекономската стабилност и создавање простор за распределување ресурси за ублажување на сериозните негативни социо-економски последици од пандемијата на коронавирус – информира ЕК.

Програмата за Северна Македонија е во вредност од 160 милиони евра.

– Денеска потпишавме Меморандум за разбирање со Северна Македонија, отворајќи го патот за исплата на финансиска поддршка од 80 милиони евра – истакна комесарот за економија, Паоло Џентилони.

Одлуката за давање макрофинансиска помош на десетте земји во контекст на справување со пандемијата беше предложена од Комисијата на 22 април, и донесена од ко-законодавците на 25 мај 2020 година.

- Реклами -