18.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Неважечки 31.107 гласачки ливчиња на изборите

Неважечки 31.107 гласачки ливчиња на изборите

Translate (Eng):[gtranslate]

Државната изборна комисија регистрира 31.107 неважечки ливчиња на вчерашните предвремени парламентарни избори, според обработени 3.421 од 3.480 избирачки места.

Бројот на важечки ливчиња изнесува 869.533.

Гласале 927 640 граѓани или 51 отсто од вкупно запишаните 1 814 263 во Избирачкиот список.

РЕКЛАМА

-Изборниот ден помина во мирна, фер и демократска атмосфера, без значителен број нерегуларности, оценија вчеравечер надлежните по затворањето на гласачките места.Десеттите парламентарни избори поради актуелните услови на пандемија на коронавирусот траеја три дена, а се гласаше со маски и други превентивни мерки според протоколот што го утврдија здравствените институции.

- Реклами -