16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Сирија со помош на Русија ќе гради нова црква, која ќе биде...

Сирија со помош на Русија ќе гради нова црква, која ќе биде копија на Света Софија во Истанбул, црквата која неодамна беше претворена во џамија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Православна христијанска црква е предвидено да се изгради во реонот на сирискиот град Хама во која за богослужби за христијани во државата и од странство, објави турскиот весник „Сабах“, кој се повикува на либански медиуми.

Според нив, новата црква ќе биде копија на Света Софија во Истанбул која од пред неколку дена е претворена во џамија со одлука на турската Влада.

Првичната идеја била на Николас Балбаки, кој е владика на Грчката православна црква во градот Хама во Сирија каде црквата има официјално претставништво. Претходно проектот бил претставен и на командата на руските вооружени сили кои се дислоцирани од Сирија од кои, како што се тврди, е добиено одобрение.

РЕКЛАМА

Црквата е предвидено да се изгради во градот Сукајлебие, во областа Хама, кој е населен претежно со православни христијани

- Реклами -