21.9 C
Ohrid
недела, јуни 20, 2021
Почетна Свет Од утре бесплатни корона-тестови за сите Германци кои ќе се вратат од...

Од утре бесплатни корона-тестови за сите Германци кои ќе се вратат од летување…

Translate (Eng):[gtranslate]

Сите германски летувалци, по враќањето во земјата ќе можат бесплатно да се тестираат на Ковид-19. Мерката стапува во сила утре (01.08.) и има за цел справување со повторното забрзано ширење на коронавирусот во земјата.

Бесплатните тестови за секој кој се враќа од летниот одмор, како што јавуваат германските медиуми, ќе се вршат во рок од 72 часа кај надлежните локални здравствен органи или кај матичните лекари.

Резултатите од тестовите треба да бидат достапни по околу 24 до 48 часа. Германската влада ги плаќа трошоците преку зголемена субвенција за здравствено осигурување.

РЕКЛАМА

Германското министерство за здравство за весникот „Билд“ потврди: „Од утре, тестовите за коронавирусот САРС-Ков-2 ќе бидат бесплатни за сите Германци кои се враќаат од странство, во согласност со проширената регулатива за тестирање на сојузната влада“.

- Реклами -