30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаСветСите што носеле Визири за заштита, се заразиле од Ковид-19?!

Сите што носеле Визири за заштита, се заразиле од Ковид-19?!

По епидемијата на коронавирус, каде се заразуваат само оние што носат пластични визири, швајцарската влада соопшти дека пластичните штитници се несоодветна заштита и треба да се носат само во комбинација со маска за лице.

Здравствените службеници во кантонот Граубунден, кои проучувале неодамнешна инфекција кај вработените во хотел и откриле загрижувачки тренд – сите што биле заразени носеле пластични визири, додека оние што избегнале инфекција, носеле маски за лице.

Неколку вработени во хотелот беа позитивни заедно со гостите.

Рудолф Леутолд, шеф на кантоналното одделение за здравство во Граубунден, рече дека штитниците за лице се она што ги поврзува сите заразени.

„Се покажа дека само оние вработени кои имаа пластични визири се заразени. Немаше ниту една инфекција кај вработените ако носат маски. ”

Леутолд изјави за швајцарскиот весник дека е заразен и еден гостин во хотелот: „Знаеме дека гостинот го сервираа вработените кои носеа пластични визири“.

Во вторникот, кантонските здравствени власти во Граубунден издадоа изјава против пластичните штитници за лице.

Кантоналната докторка Марина Јамнички рече дека не само што пластичните штитници за лице се помалку ефикасни од маските за лице, туку можат да создадат лажно чувство на сигурност кај оние што ги носат.

Пластичните штитници за лице треба да се носат во комбинација со маска за лице, велат надлежните власти.

Сојузната служба за јавно здравје се согласи во средата, посочувајќи на зголемени инфекции кај оние кои носат штитници за лице.

Портпаролот Јан Хулман рече дека “визирот не служи како алтернатива на хигиенските маски. Визирите можат да се носат со маски за понатамошно подобрување на вашата лична заштита”.

Федералната влада размислува да ги промени правилата со кои угостителските работници ќе бараат маски, иако известувањето ќе биде објавено само врз основа на ревизија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...