20.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Свет Сите што носеле Визири за заштита, се заразиле од Ковид-19?!

Сите што носеле Визири за заштита, се заразиле од Ковид-19?!

Translate (Eng):[gtranslate]

По епидемијата на коронавирус, каде се заразуваат само оние што носат пластични визири, швајцарската влада соопшти дека пластичните штитници се несоодветна заштита и треба да се носат само во комбинација со маска за лице.

Здравствените службеници во кантонот Граубунден, кои проучувале неодамнешна инфекција кај вработените во хотел и откриле загрижувачки тренд – сите што биле заразени носеле пластични визири, додека оние што избегнале инфекција, носеле маски за лице.

Неколку вработени во хотелот беа позитивни заедно со гостите.

РЕКЛАМА

Рудолф Леутолд, шеф на кантоналното одделение за здравство во Граубунден, рече дека штитниците за лице се она што ги поврзува сите заразени.

„Се покажа дека само оние вработени кои имаа пластични визири се заразени. Немаше ниту една инфекција кај вработените ако носат маски. ”

Леутолд изјави за швајцарскиот весник дека е заразен и еден гостин во хотелот: „Знаеме дека гостинот го сервираа вработените кои носеа пластични визири“.

Во вторникот, кантонските здравствени власти во Граубунден издадоа изјава против пластичните штитници за лице.

Кантоналната докторка Марина Јамнички рече дека не само што пластичните штитници за лице се помалку ефикасни од маските за лице, туку можат да создадат лажно чувство на сигурност кај оние што ги носат.

Пластичните штитници за лице треба да се носат во комбинација со маска за лице, велат надлежните власти.

Сојузната служба за јавно здравје се согласи во средата, посочувајќи на зголемени инфекции кај оние кои носат штитници за лице.

Портпаролот Јан Хулман рече дека “визирот не служи како алтернатива на хигиенските маски. Визирите можат да се носат со маски за понатамошно подобрување на вашата лична заштита”.

Федералната влада размислува да ги промени правилата со кои угостителските работници ќе бараат маски, иако известувањето ќе биде објавено само врз основа на ревизија.

- Реклами -