25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Е ова се вика сложен народ: Албанците излегоа на улица поради покачувањето...

Е ова се вика сложен народ: Албанците излегоа на улица поради покачувањето на струјата, но каде се Македонците??

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Над илјада тетовци се собраа на градскиот плоштад за да изразат протест поради поскапувањето на струјата. Протестот беше организиран од Иницијативен совет во кој влегоа неколку невладини здруженија и граѓански активисти, беше побарано да се укине најавеното зголемување на цената на струјата за 7,4 отсто од септември и да се укине Регулаторната комисија за енергетика.

Ако властите останат глуви за нашите барања за укинување на одлуката за поскапување на струјата и за укинување на Регулаторната комисија за енергетика, можно е бугарско сценарио во Македонија, предупреди граѓанскиот активист од Тетово Аријанит Џафери, кој своевремено ги предводеше протестите против аерозагадувањето, а сега е еден од фронтмените на протестите против поскапување на струјата.

РЕКЛАМА

-Сакаме да му дадеме шанса на мирот, зашто Бугарија не е далеку. Не сакаме истото да се случи во Македонија, но граѓаните се гневни и сакаат тоа да го направат. Затоа дадовме 10 дена рок да се решат проблемите, но ако останат глуви ќе им се отвори пат на радикалците кои сакаат бугарска метода. Одговорноста за тоа ќе биде кај властите кои нема да ги исполнат нашите барања – рече Џафери за ТВ 21.

Тој додаде дека идната недела планираат протестен марш во три правци кон центарот на Тетово со привремена блокада, но изрази уверување дека нема да дојде до трет протест, бидејќи, според него, тогаш е можно граѓаните може да стигнат до ЕВН и така да настане бугарското сценарио.

- Реклами -