14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Свет За дистанца меѓу учениците во Италија ќе ги сечат клупите!?

За дистанца меѓу учениците во Италија ќе ги сечат клупите!?

Translate (Eng):[gtranslate]

Италијанското Министерство за образование објави на почетокот на јули европски
тендер за три милиони индивидуални клупи, кои треба да пристигнат во училниците до
8 септември, пишува Си-Ен-Ен.
Но, многу италијански области се загрижени дека клупите нема да пристигнат навреме
за почетокот на учебната година и ги презедоа работите во свои раце и решија да ги
сечат старите дрвени клупи.
„Можеме да користиме дрвени прегради, но најдобро решение е да ги пресечеме
клупите“, изјави Аделфио Кардинале, задолжен за училишните области на Сицилија.

РЕКЛАМА
- Реклами -