22.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Младите во Европа стануваат независни на18 години а во Македонија на 32.

Младите во Европа стануваат независни на18 години а во Македонија на 32.

Translate (Eng):[gtranslate]

Според податоците на Евростат, младите во Македонија и во речиси сите земји во
регионот го напуштаат домот на своите родители со над 30 години.
Покрај Македонија, ова се однесува и на Србија, Црна Гора и Турција, со тоа што
младите во оваа земја го напуштаат домот на своите родители на возраст од 27,5 години.
Во Македонија младите стануваат независни на возраст од 31,8 години, во Црна Гора со
33,1, во Србија со 31,1 и во Турција со 27,5 години просекот на земјите од Западен Балкан.
Според податоците на Евростат, младите најрано го напуштаат домот на своите родители
во Шведска, на неполни 18 години возраст, а во Хрватска стануваат независни со
наполнети 32 години.

МИА

РЕКЛАМА
- Реклами -