13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Мицкоски заедно со пратениците на Вмро Дпмне тргнаа пеш да го бараат...

Мицкоски заедно со пратениците на Вмро Дпмне тргнаа пеш да го бараат Претседателот Пендаровски.

Translate (Eng):[gtranslate]

Целата пратеничка група од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ предводена со лидерот Христијан Мицкоски штотуку влезе во Вила Водно за средба со шефот на државата Стево Пендаровски.

Мицкоски заедно со професорката и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска ќе побара образложение од шефот на државата зошто мандатот за составување на Влада неуставно му го доделил на лидерот на СДСМ Зоран Заев. По состанокот се очекуваат и изјави.

Претходно Мицкоски на прес-конференција кажа дека доделувањето на мандатот на Заев не е во согласност со Уставот бидејќи Заев не приложил доказ дека ја има поддршката од 61 пратеник како што тоа го бара највисокиот законодавен акт.

РЕКЛАМА

сител

- Реклами -