9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Аспасиев - Џафери за првпат од планина директно во влада, се надевам...

Аспасиев – Џафери за првпат од планина директно во влада, се надевам дека оваа влада нема да биде повеќе од 2 години

Translate (Eng):[gtranslate]

Пратеникот на Левица, Димитар Апасиев, денеска се обрати од собраниската говорница.

Тој прво истакна дека се надева дека дружбата со пратениците нема да трае повеќе од две години, давајќи му одреден рок на новиот владин состав.

„Се надевам дека ќе се дружиме само две години“ – изјавил Апасиев во Собранието.

РЕКЛАМА

„Кога ќе го видам првопотпишаниот, узурпаторот Николче Димитров, станува јасно дека секаде мора да го има неговиот потпис. За него не знаеме дали е пратеник или министер. До 12 е пратеник, а од 14 часот е министер, или обратно“, по што бил предупреден од Џафери за начинот на изговарање на имињата на пратениците.

Тој потоа изјавил:

„За првпат од герила, директно во влада. Талат Џафери е нашиот Че Гевара, од герила дојде директно на власт. Му давам и 3:0 за толкување на Устав, наспроти претседателот на државата, Стево Пендаровски.

На крај му замерувам и што на оваа седница не презборе на македонски, кон почит на македонскиот народ“ – изјавил Апасиев.