12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Митрополит Агатангел го повикува македонскиот народ на протести.

Митрополит Агатангел го повикува македонскиот народ на протести.

Translate (Eng):[gtranslate]

Повардарскиот Митрополит Агатангел преку социјалните мрежи упати свој повик до сите Македонци по род да се приклучат на Семакедонскиот народен собир за формирање на Македонско народно собрание (народна власт) на 30 август.

Собирот за чија што организација претходно известивме планирано е да започне во 17 часот пред седиштето на ЕУ а главниот настан ќе се одржи пред Македонското собрание каде ќе биде прочитана Декларација на Македонскиот народ за формирање на народно собрание, се истакнува во неговите објави.

Во продолжение го пренесуваме обраќањето на Дедо Агатангел со неговиот повик:

РЕКЛАМА

- Реклами -