16.3 C
Ohrid
четврток, септември 24, 2020
Почетна Спорт Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од Ју-Ес Опен откако несакајќи удри линиска судијка...

Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од Ју-Ес Опен откако несакајќи удри линиска судијка со топче.

Translate (Eng):[gtranslate]

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше дисквалификуван од Ју-Ес Опен откако несакајќи удри линиска судијка со топче. Ѓоковиќ, кој е прв носител на гренд слемот во Њујорк, вечерва играше во четвртото коло против Пабло Буста и откако загуби гем во првиот сет фрли топче зад себе. Топчето погоди една од линиски судии, која падна на колена и се држеше за вратот.

По инцидентот имаше неколкуминутна дискусија на официјалните лица на теренот и потоа беше соопштено дека Ѓоковиќ е дисквалификуван. Ѓоковиќ беше најголем фаворит да ја освои титулата на Ју-Ес Опен, а сезонава досега нема загубено меч.

РЕКЛАМА
- Реклами -