6.8 C
Ohrid
среда, декември 2, 2020
Почетна Македонија Девет починати од Ковид за 24 часа, меѓу нив и двајца млади...

Девет починати од Ковид за 24 часа, меѓу нив и двајца млади на 23 и 29 години

Translate (Eng):[gtranslate]

Нови 98 случаи на ковид-19 се регистрирани во последните 24 часа на направени 1404 тестирања,информира Министерството за здравство.

Новите заболени се во: Скопје-50, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-5, Тетово-7, Струга-3, Велес-1, Битола-4, Охрид-2, Гостивар-1, Струмица-9, Крива Паланка-1, Кочани-1, Берово-1, Делчево-2, Кичево-1.

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г). Oд нив 8 се починати во болнички услови, една пациентка од Струмица при транспорт кон Скопје.

РЕКЛАМА

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-46, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-9, Велес-1, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-2, Македонски Брод-5, Пехчево-4, Берово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-1, Кичево-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15925, бројката на оздравени пациенти е 13418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1846. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 6373, активни 540Куманово 1611, активни 195Дебар 268, активни 35Штип 1209, активни 70Прилеп 567, активни 130Тетово 1312, активни 116Струга 630, активни 66Велес 289, активни 17Битола 249, активни 51Охрид 396, активни 56Кавадарци 202, активни 30Гостивар 857, активни 92Гевгелија 89, активни 53 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)Струмица 112, активни 49Крива Паланка 84, активни 36Радовиш 52, активни 9Крушево 18, активни 2Кочани 191, активни 53Пробиштип 97, активни 20Демир Хисар 60, активни 1Македонски Брод 84, активни 7Пехчево 42, активни 23Берово 74, активни 27Валандово 11, активни 3Виница 94, активни 27Делчево 128, активни 77 (27 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)Кратово 24, активни 5Свети Николе 309, активни 18Кичево 291, активни 28Ресен 153, активни 6Неготино 49, активни 4 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

- Реклами -