30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Војник секојдневно бил понижуван од другите војници бидеќи верувал во Бога !!

Војник секојдневно бил понижуван од другите војници бидеќи верувал во Бога !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Млад човек кој работел во армијата бил постојано понижуван затоа што верувал во Бога. Еден ден капетанот сакал да го понижи пред војниците.
Му се јавил на момчето и му рекол: Млад човеку дојди тука, земи го клучот и оди паркирај го џипот напред. Младиот човек одговорил:
Не знам како да возам! Капетанот одговорил: Тогаш побарајте помош од вашиот Бог! Покажи ни дека постои!
Младиот човек го зел клучот, возел и почнал да се моли. Потоа го паркирал џипот исто како што сакал Капетанот.
Кога младиот војник излегол од џипот ги видел сите како плачат. Сите му рекле:
– Сакаме да му служиме на твојот Бог! Младиот војник се зачудил и прашал-што се случува? Капетанот плачејќи ја отворил хаубата на џипот и му покажал на младиот човек дека автомобилот нема мотор!
Тогаш момчето рекло:
Гледаш?
Ова е Бог на кој му служам, ништо не е невозможно со Бога, Бог кој му дава живот на оној кој не постои. Можеби мислите дека ова се невозможни работи, но со Бога сè е можно !!!!!

РЕКЛАМА
- Реклами -