30.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Германската амбасада донираше осум респиратори..

Германската амбасада донираше осум респиратори..

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска оствари средба со германската амбасадорка Анке Холштајн, по повод обезбедената помош од Амбасадата во справувањето со пандемијата од Ковид-19.

Како што информираат од ресорното министерство, станува збор за осум респираторни апарати, тип Дрегер Евита В 600, кои имаат модул и за инванзивна и за неинванзивна нега.

„Со оваа донација, се зајакнуваат капацитетите на јавните здравствени установи во земјава. Вкупната вредност на донацијата изнесува над 230 илјади евра, а истата е обезбедена преку Сојузната организација за техничка помош THW“, се наведува во соопштението.

РЕКЛАМА
- Реклами -