24.4 C
Ohrid
понеделник, август 2, 2021
Почетна Македонија По повод еден милениум претседателот Пендаровски со орден за заслуги го одликуваше...

По повод еден милениум претседателот Пендаровски со орден за заслуги го одликуваше Бигорскиот манастир.

Translate (Eng):[gtranslate]

По повод еден милениум постоење, Бигорскиот манастир е одликуван со „Орден за заслуги за државата“. Претседателот Стево Пендаровски на свеченоста пред неговата резиденција изјави дека нашата генерација има извонредно ретка можност да биде сведок на ваков импресивен јубилеј. „Честа за мене е уште поголема што како претседател имам привилегија на манастирот да му доделам високо државно признание. Живееме во страв и претпазливост поради вирусот и се соочуваме со економските последици кои тој ги предизвикува.

Илјадагодишната приказна на Бигорски не потсетува дека животот не е само мед и млеко. Во борбата за порадосен и поисполнет живот, моќна на древните вредности како што е Бигорски можат да ни послужат како дополнителна инспирација. Ви посакувам и во следното илјадалетие да останете верни на традицијата“, рече Пендаровски.

РЕКЛАМА
- Реклами -