21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Груевски не го фатија па го уапсија кумот за перење на пари

Груевски не го фатија па го уапсија кумот за перење на пари

Translate (Eng):[gtranslate]

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на поранешниот премиер Никола Груевски, кој се сомничи за сторено кривично дело перење пари со кои купиле плацеви на Водно. Тој веќе е изнесен пред судија на претходна постапка, пренесе МИА.

Во случајот познат како „Плацеви на Водно“, покрај Груевски и Новачевски, Обвинителството ги сомничи и поранешниот шеф на македонското разузнавање, Сашо Мијалков, бизнисменот Јордан Камче и неговата мајка Ратка Камчева.

Од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција претпладнево инфомираа за отворање истрага „против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси“.

РЕКЛАМА
- Реклами -