18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Свет Фотографии од убиецот во Франција, со себе носел и Куран

Фотографии од убиецот во Франција, со себе носел и Куран

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што јавува Вечер човекот кој избоде до смрт две жени и еден маж во црква во Франција, пристигнал од Тунис пред неколку дена, изјавија француските власти, додека медиумите објавија и фотографии од него.

На Брахим Аусауи (21) му беше опремен со документ од италијанскиот Црвен крст откако минатиот месец пристигна со мигрантски брод на италијанскиот остров Лампедуза.

Две лица загинаа внатре во црквата, а барем едно од нив било обезглавено. Третото лице, кое беше тешко повредено, успеа даизбега од црквата, но почина малку подоцна.

РЕКЛАМА

Сторителот извикувал „Алаху Акбар“ за време на нападот и бил застрелан од полицијата 14 пати пред да биде пренесен во болница.

Аусауи носел копија од Куранот за време на нападот, изјави францускиот антитерористички обвинител.

Претседателот Емануел Макрон рече дека станува збор за „исламски терористички напад“.

Овие се фотографиите од ранетиот напаѓач

 

- Реклами -