18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Гостите во кафеани да доаѓаат со негативен тест и маски, за музичарите...

Гостите во кафеани да доаѓаат со негативен тест и маски, за музичарите да можат да пеат

Translate (Eng):[gtranslate]

Сопственикот и управител на Универзал Продукција, Иванчо Митев, тврди дека има решение за музичарите во земјава, кои поради актуелната пандемија не смеат да настапуваат во локали. Според него, најпогодни од кризата се токму музичарите, угостителите и продуцентите, и сметал дека случувањата со вирусот се еден вид на економска војна во која најмногу настрадале естрадните уметници.

-Мојот конкретен предлог за решавање на оваа состојба е сите коишто ќе бидат присутни во рестораните да носат заштитни маски и ракавици, или евентуално, пред влез во ресторан гостите да покажат негативен тест. Погодени сме од ситуацијата, властите забранија секаков вид на јавни настапи, а не е исклучена можноста и одредени градови да бидат ставени во карантин. Која е поентата од сето ова? Никој не знае со сигурност, па да излезе во јавност и да каже. Јас јавно апелирам премиерот Зоран Заев, заедно со министрите и советниците да излезе и да каже какво друго решение се нуди, како може уметниците да работат и да заработуваат за живот од шоу бизнисот? –прашува Митев.

Fokus Viki Klincarova

РЕКЛАМА
- Реклами -