27.9 C
Ohrid
вторник, јуни 22, 2021
Почетна Македонија Села: Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори

Села: Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори

Translate (Eng):[gtranslate]

„Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори. Јас не велам дека Алијанса за Албанците имала заедничка активност во десните партии и сега тоа почнува да се формира во јавноста во најразлични форми. Сепак, предизборна коалиција не правиме со ниедна политичка партија, се додека има отворени етнички прашања“, вели лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села за емисијата „360 степени“.

Понатаму тој се дообјасни дека “заеднички листи за советници нема да има, но дека Централното собрание на партијата ќе одлучи за евентуална коалиција за поддршка на кандидати за градоначалници”.

РЕКЛАМА
- Реклами -