27.9 C
Ohrid
петок, јуни 25, 2021
Почетна Македонија Градоначалнокот Максим си го исполна ветеното: Oбезбедени компјутери за Мите и Катерина

Градоначалнокот Максим си го исполна ветеното: Oбезбедени компјутери за Мите и Катерина

Translate (Eng):[gtranslate]

Сега и сестричката на Мите, Катерина има сопствен лаптоп компјутер, кој денес и беше доставен од страна на вработени во Општина Куманово. Дополнително Мите и Катерина ќе добијат 2 работни маси и столчиња за поуспешно да можат да ја следат наставата и да учат во домашни услови, напиша на својот ФБ профил градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Димитриевски во објавата додава:

Благодарност на Отец Оливер кој со донатор веќе има обезбедено еден лаптоп за дечињата и до другите донатори, поради оваа решивме донацијата од вработените во општината за другиот лаптоп да ја трансформираме во работни маси, столчиња и ученички прибор.
Остануваме посветени на обезбедување квалитетни услови за живот за сите, а особено на децата кои се иднината во нашето општество, вели Ди

РЕКЛАМА

Инаку Мите и неговата сестра Катерина го привелекоа вниманието на јавноста кога побараа на користње лаптоп додека трае школста година, за да можат да следат настава. Тие рекоа дека дека компјутерот ќе го вратат кога ќе немаат потреба од него. Но по ова се огласи градоначалникот Димитриевски кој рече дека веднаш ќе се обезбедат два лаптоп комјутери и ќе им се достават на децата за да можат да сладат настава.

 

- Реклами -