25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Д-р Сашко Николов е новиот градоначалник: Штипјани заслужија бесплтани маски !!!

Д-р Сашко Николов е новиот градоначалник: Штипјани заслужија бесплтани маски !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Само неколку минути по затворањето на гласачките места на локалните избори во Штип, почнаа да пристигнуваат честитки за новиот градоначалник, кандидат на СДСМ, д-р Сашко Николов.

Генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски му ја честиташе победата на Николов.

,,Победа во Штип“, објави на социјалните мрежи Николовски.

РЕКЛАМА

Според СДСМ, постигнат е потребниот цензус во првиот круг гласање за градончалник на Штип. Излезени се над 14.000 гласачи или 34, 05 насто од потребниот цензус.

Требаше да излезат половина од запишаните гласачи или 13.996.

Со исполнување на законскиот цензус, јасно е дека победата ја однесе кандидатот на СДСМ, бидејќи ВМРО ДПМНЕ ги бојкотираше изборите и немаше свој кандидат.

Сите други кандидати имаат мал бррој на освоени гласови.

„Штип е град на сите штипјани и тоа така ќе остане, кој од која политичка партија е тоа не не интересира, важно е дека СДСМ ќе го води Штип напредните 10 месеци и уште 4 години“, порача Николов.

Тој додаде дека како прва работа која ќе ја направи како градоначалник на Штип е тоа да формира фонд со цел секој граѓанин да добие заштитна маска по што, како што рече, ќе се зафати со сите инфраструктурни проблеми, но и со реализација на сите проекти кои се во тек.

- Реклами -