27.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Карачачанов: Секој нормален човек што прочитал повеќе од 5 страници од историјата,...

Карачачанов: Секој нормален човек што прочитал повеќе од 5 страници од историјата, знае дека не постои македонски идентитет

Translate (Eng):[gtranslate]

Секој нормален човек што прочитал повеќе од пет страници од историјата, знае дека не постои македонски идентитет, одделен од бугарскиот пред 1944 година, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов.

Проблем за Каракачанов сега е и тоа што во Македонија немало бугарски медиуми за да ја шират пропагандата на Бугарија.

– Бугарски медиуми во Македонија нема. Има српски, има секакви, но бугарски нема. И Скопје продолжува да тврди дека биле нормално, демократско и плуралистичко општество. За 30 години откако Македонија е независна држава, таму не се решил ниту еден бугарски медиум да извади лиценца и да се прошири, вели Каракачанов.

РЕКЛАМА

денешен весник

- Реклами -