31.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Домаќинска влада: Пописот ќе чини само 8.500.000 милиони евра наместо 13.500.000 !!!

Домаќинска влада: Пописот ќе чини само 8.500.000 милиони евра наместо 13.500.000 !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Пописот што треба да се спроведе следната година ќе чини осум и пол милиони евра и ќе биде за пет милиони евра помалку од пропаднатиот попис во 2011. Повеќе ќе се користат електронски уреди, отколку хартија, најави денеска премиерот Зоран Заев, презентирајќи ја иницијативата за европски стандарди дома.

– Имаме за цел со Предлог-законот за попис, оваа статистика операција сега и во иднина да не се третира веќе како политичка прашање. Пописот ќе се спроведе, не затоа што Заев така рекол или затоа што Мицковски така сака. Пописот ќе го има затоа што развојот на земјата нема да биде можен без резулатите од него. Затоа што на граѓаните, бизнисмените и институциите им требаат точни статистички податоци за нашето население, порача Заев.

РЕКЛАМА
- Реклами -