2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаМирна Новогодишна ноќ, полицијата нема фатено ниту едно групирање по викендиците

Мирна Новогодишна ноќ, полицијата нема фатено ниту едно групирање по викендиците

Првичните извештаи од полициските станици зборуваат за мирна ноќ во целата држава во однос на забавите и групирањата во викендички и изнајмени станови, велат од МВР за САКАМДАКАЖАМ.МК. Нема откриени случаи на забави и непочитување на препораките од здравствените и од безбедносните власти во текот на новогодишната ноќ.

Но, само на територијата Скопје вчера и ноќеска биле изречени вкупно 65 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 4 казни, 8 мерки за користење на мобилен телефон, 4 за нерегистрирани возила. Казнети се двајца граѓани кои возеле под дејство на алкохол, а напишани се и 20 казни за непрописно паркирани возила.

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 322 прекршоци. МВР во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 322 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со вирусот ковид-19.

На Клиничкиот центар во Скопје ноќеска се примени десет алкохолизирани пациенти, од кои најмладиот имал 16 години, а најстариот 67 години, за кој кажаа дека бил хроничен алкохоличар.

сдк.мк

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...