0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Докторот кој беше осуден во САД си дојде во Македонија и си...

Докторот кој беше осуден во САД си дојде во Македонија и си отвори психијатриска ординација во Скопје.

Translate (Eng):[gtranslate]

Људмил Кљусев, синот на првиот премиер на Македонија, Никола Кљусев, инаку порано осуден на 2 години и два месеци затвор за нелегално издавање лекови на пациенти во САД, се вратил во Македонија и отворил психијатриска ординација во Скопје.

„Независен“ известува дека во центарот на Скопје има голема табла преку која се рекламира неговата ординација.

Психијатарот беше прогласен за виновен во процесот кој траеше 1,5 години, откако беше уапсен на 12 ноември 2015 година за нелегално препишување лекови на пациенти и фиктивно фактурирање здравствено осигурување.

РЕКЛАМА

Тој беше задолжен да плати и парична казна од 17.500 долари, а морал и да се откаже од имотот каде се наоѓала неговата ординација. Запленети му биле 173.000 долари кои билепронајдени во неговата канцеларија на денот на неговото апсење.

Истражните органи му конфискуваа 117.000 долари од неговата сметка, а судијата му нареди на Кљусев на две осигурителни компании да им плати вкупен надомест од 31.000 долари.