25 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Свет Тедрос: Богатите земји се обезбедија, сиромашните останаа без вакцини

Тедрос: Богатите земји се обезбедија, сиромашните останаа без вакцини

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска изјави дека постои јасен проблем кај посиромашните земји кои немаат добиено вакцини против Ковид-19.

– Богатите земји земаа најголем дел од испораките, рече Тедрос во Женева.

Тој ги повика земјите и производителите да престанат да склучуваат билатерални договори на сметка на проектот Ковакс, пренесува Би-Би-Си.

РЕКЛАМА

Проектот има за цел да обезбеди луѓето ширум светот да добијат пристап до вакцините веднаш штом ќе станат достапни, без оглед на богатството.

Извор Сител Телевизија

- Реклами -