Каракачанов пак со уцени -Република Северна Македонија има шанса да добие датум за преговори ако го потпише анексот со 12 точки

Република Северна Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари, ако го потпише анексот од 12 точки што го доставивме, рече вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во интервју за бугарската ТВ Нова.

Според него, Република Северна Македонија имала шанса да одреди датум за преговори уште во ноември минатата година, но не сакала да го искористи тоа.
„Бугарија не стави вето, таа едноставно рече дека не се подготвени за датум за преговори“, рече Каракачанов.
Според него, Бугарија е „за” проширување на ЕУ на Западен Балкан, но загрижува говорот на омразата против сè што е бугарско.
„Омразата се заснова на грубо и гнасно фалсификување на историјата“, вели Каракачанов.
Тој, денеска, пак во гостување во неделната програма „Беновска пита” на Радио К2, најави дека следната недела на средби во Софија оди специјалниот претставик на Владата за Бугарија, Владо Бучковски.
„Вистина е, разговаравме со господинот Бучковски, следната недела тој во улога на главен преговарач или медијатор, ќе биде во Бугарија. Сè уште не сме го закажале состанокот, но дали ќе биде вторник или среда, некаде таму“, рече Каракачанов.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here