20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаКаракачанов пак со уцени -Република Северна Македонија има шанса да добие датум...

Каракачанов пак со уцени -Република Северна Македонија има шанса да добие датум за преговори ако го потпише анексот со 12 точки

Република Северна Македонија има шанса да добие датум за преговори во јануари или февруари, ако го потпише анексот од 12 точки што го доставивме, рече вицепремиерот и министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов во интервју за бугарската ТВ Нова.

Според него, Република Северна Македонија имала шанса да одреди датум за преговори уште во ноември минатата година, но не сакала да го искористи тоа.
„Бугарија не стави вето, таа едноставно рече дека не се подготвени за датум за преговори“, рече Каракачанов.
Според него, Бугарија е „за” проширување на ЕУ на Западен Балкан, но загрижува говорот на омразата против сè што е бугарско.
„Омразата се заснова на грубо и гнасно фалсификување на историјата“, вели Каракачанов.
Тој, денеска, пак во гостување во неделната програма „Беновска пита” на Радио К2, најави дека следната недела на средби во Софија оди специјалниот претставик на Владата за Бугарија, Владо Бучковски.
„Вистина е, разговаравме со господинот Бучковски, следната недела тој во улога на главен преговарач или медијатор, ќе биде во Бугарија. Сè уште не сме го закажале состанокот, но дали ќе биде вторник или среда, некаде таму“, рече Каракачанов.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ова е свештеникот кој беше заклан од страна на терористите во Дагестан

Најмалку пет полицајци загинаа, а најмалку 9 се ранети во нападот што се случи денеска во градот Дербент, Република Дагестан. Меѓу жртвите е и...

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО