16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Единствениот уапсен во Вевчани четири часа на распит: Ќе биде казнет зошто...

Единствениот уапсен во Вевчани четири часа на распит: Ќе биде казнет зошто ги снимал полициските службеници со мобилен телефон додека интервенирале, не носел маска, и учествувал во прослава..

Translate (Eng):[gtranslate]

„Денес бев на 4 часовен распит во полициска станица во Струга, овде морам да кажам дека инспекторите кои го вршеа службениот разговор беа коректни. Добив 3 прекршочни пријави и 1 кривична пријава“, стои во Фејсбук статусот на ѓорѓи Влајнкиноски, единствениот уапсен од настаните на 13 јануари во Вевчани.

Кривична пријава по член 206 од КЗ, кој предвидува „тој што за време на епидемија на некоја опасна заразна болест не постапи според прописите или наредбите со кои се определуваат мерки за нејзиното сузбивање или спречување, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година, пишува тој.

РЕКЛАМА
- Реклами -