25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Свет Џо Бајден го номинираше првото трансродово лице во Владата на САД

Џо Бајден го номинираше првото трансродово лице во Владата на САД

Translate (Eng):[gtranslate]

Новоизбраниот претседател Џо Бајден објави дека ја номинира д-р Рејчел Левин за помошничка-министер за здравство. Ако Сентатот ја потврди номинацијата, Левин би била првата трансродова сојузна злужбеничка во Владата на САД.

Левин, која е секретар за здравство на американската сојузна дрѓава Пенсилванија, во моментот го води одговорот на државите на пандемијата од корона вирус.

„Докторката Рејчел Левин ќе донесе стабилно водство и стручност која им е потребна на луѓето да ја надминат пандемијата, без оглед на нивниот поштенски број, расата, верата, сексуалната ориентација, родовиот идентитет или инвалидитет и ќе ги задоволи потребите на јавното здравство на нашата земја во критичен момент“, рече Бајден, додавајќе дека Леви е висококвалификуван избор за помош во водењето на напорите на американската администрација во здравството.

РЕКЛАМА

Новоизбраната потпретседателка Камала Харис, ја нарече Левин „извонредна јавна службеничка со знаење и искуство која на САД ќе им помогне да ја сузбијат пандемијата и ќе го заштити и подобри здравјето и благосостојбата на американскиот народ“.

Левин, која дипломирала на колеџот Харвард и Медицинскиот факултет на Универзитетот Тулан, завршила обука од педијатреија и адолесцентна медицина на Недизинскиот центар СИнаи во Њујорк. Таа исто така, е порефесор по педијатрија и психијатрија на Медицинскиот колеџ Пен Стејт и служи како претседателка на АСТХО, Здружението на државни и територијални здравствени работници.

Државниот сенат под контрола на републиканците три пати ја потврдуваше за секретар за здравство на Пенсилванија.

Таа е и автор за опиодина криза, медицинска марихуана, адолесцентна медицина, нарушувања во исхраната и ЛГБТК + медицина“.

Проектот за еднаквост во Пенсилванија ја прослави нејзината номинација за оваа позиција.

- Реклами -