25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Свет Италија го забрани Тик Ток за дел од корисниците по смртта на...

Италија го забрани Тик Ток за дел од корисниците по смртта на 10 годишно девојче

Translate (Eng):[gtranslate]

„Италијанска агенција за заштита на податоците (ГПДП) му нареди на ТикТок веднаш да ги блокира корисниците за кои возраста не може да се утврди со сигурност“, се вели во соопштението на ГПДП.

Од агенцијата велат дека донеле одлука да интервенираат итно по ужасниот случај со 10-годишното девојче од Палермо.

Формално, на кинеската апликација ѝ е забрането да обработува кориснички податоци кои не се во согласност со правилата за минимална возраст. Според условите за користење на ТикТок, корисниците мораат да имаат најмалку 13 години.

РЕКЛАМА

Прочитајте повеќе во Сакам да Кажам

- Реклами -