15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаМакедонијаФилипче: Започнува постапката за набавка на 200 илјади кинески вакцини

Филипче: Започнува постапката за набавка на 200 илјади кинески вакцини

Министерството за здравство доби задолжение да ја спроведе постапката за набавка на 200 илјади дози од кинеските вакцини против ковид-19, согласно со член 55 став (1) точка г) од Законот за јавните набавки, односно преку постапка со преговарање без објавување оглас.

Оваа одлука е донесена на вечерашната владина седница на која е одлучено да се направи набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против ковид-19.

„Станува збор за нова набавка на дополнителни количини, покрај оние од КОВАКС-механизмот од 833 000 дози на вакцина за кои Министерството за здравство изврши уплата на авансот и ја обезбеди финансиската гаранција, со што ги исполни финансиските обврски што произлегуваа по основ на склучениот Договор“,

информираат од владината прес-служба.
Според најавите, првите количини од КОВАКС-механизмот се очекува да бидат испорачани во првата половина на февруари.

Како што информираат од Владата, во завршна фаза се и директните разговори со производителот „Фајзер“ за набавка на уште 800 000 единечни дози за сукцесивна испорака на договорените количини во наредните месеци, од кои, првите во февруари.

 

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...