24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Шекеринска: За да го решиме спорот со Бугарија потребно е само да...

Шекеринска: За да го решиме спорот со Бугарија потребно е само да се има желба..

Translate (Eng):[gtranslate]

Ние во државата, не само во Владата, имаме желба проблемот со Бугарија да се реши и ако половина од нашата желба ја има и бугарската страна, спорот ќе го решиме, вели министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

Во однос на изјавите на нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов, Шекеринска во гостувањето на телевизија Сител, рече дека е горда и сигурна во себе и својот македонски идентитет и нема што да дискутира со Каракачанов за тоа, нагласувајќи дека е наше право и дека премногу внимание околу тие игри, не е во наша полза.

„Понекогаш чинам дека премногу внимание посветуваме на изјавите, кои се дел од бугарскиот предизборен фолклор и тие најверојатно ќе бидат тука и за време на изборите, а може и по изборите. Но едно останува, или ќе се однесуваме европски, македонски, бугарски или ќе продолжат таквите политички навики да ни го трошат времето“,

РЕКЛАМА

изјави Шекеринска.
Прашана дали има проблеми во однос на македонскиот јазик во рамки на НАТО, Шекеринска рече дека со членството во НАТО, сме еднакви со сите.

„Ако отворите на страницата на НАТО ќе видите дека сите информации што се однесуваат на НАТО Алијансата се достапни и на македонски јазик, како што се достапни и на бугарски јазик и на англиски јазик и на француски јазик. Тоа е членството, еден си од еднаквите“,

изјави Шекеринска.

360

- Реклами -