4.4 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаКостадин Костадинов: За тоа што не сме во ЕУ вината да се...

Костадин Костадинов: За тоа што не сме во ЕУ вината да се бара кај Бугарија а не кај нас.

Не може за тоа што не започнаа преговори со ЕУ вината да биде кај Димитров, истакана во вечерашното гостување на Канал 5, пратеникот и протларол на СДСМ, Костадин Костадинов.

Тој потенцираше дека сите се изненадени од одлуката на Бугарија и тоа не е во духот на Договорот за добрососетство.

– Таквата одлука не е во духот на европските вредности. Целиот демократски свет е изненаден од одлуката на Бугарија и ја осуди како неисправна. Ние имаме Договор со Бугарија, преку кој треба да градиме соработка во духот на европските вредности. Можеби кај одредени политичари во Бугарија, сега ќе имаат избори во април таму, ова е своевиден притисок, па единствената карта им е да играат на национализам насочен кон Северна Македонија, изјави Костадинов, зборувајќи за поднесената интерпелација за Никола Димитров.
Изрази уверување дека преку дијалог и разбирање Македонија и Бугарија ќе најдат заедничко решение со кое ќе се надмине ваквата ситуација.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Таткото на Вања тврди дека не се познава ниту со Палчо, ниту со другите тројца осомничени

Притворениците и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство. Тројца од четворицата осомничени кои се во истиот затвор, признаа вина. Тие пред обвинител...

Исчезнатата 22-годишна девојка се вратила во домот !!!

МВР попладнево соопшти дека се вратила дома девојката (22) која беше пријавена дека се одалечила од домот.

Од МВР демантираат: Скопјанецот не напаѓал случајни минувачи, го нападал неговиот познаник !!

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи -...

Се трага по 22-годишна девојка, таткото пријавил во полиција дека ја нема.

Денеска (09.12.2023) во 04.30 часот во Полициската станица Карпош, Д.М.(53) од Скопје пријавил дека од домот се оддалечила неговата ќерка Т.М.(22) од Скопје. Се преземаат...