11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаПоглаварот на МПЦ: Oвa што се cлyчyвa со Бугapиja е cpaмота, Гоце...

Поглаварот на МПЦ: Oвa што се cлyчyвa со Бугapиja е cpaмота, Гоце Делчев од секогаш се борел за слободата на Македонија.

Денеска се одбележуваат 149 години од раѓањето на Гоце Делчев. По овој повод на неговото вечно почивалиште панихида одржа поглаварот на МПЦ, Г.г Стефан.

Поглаварот на МПЦ порача дека она што денес се случува е срамно и недостоинствено алудирајќи на преговорите меѓу Македонија и Бугарија околу идентитетот на Делчев.

– Гоце Делчев целиот живот и се што правеше го посвети на својот македонски народ. За жал, ова што се случува по речиси 120 години по неговото заминување е срамно и недостоинствено. Никаде тој не рекол поинаку освен тоа дека се бори за слобода на Македонија и дека никој од соседите не може да биде подобар за Македонија од смаите Македонци, кажа Г.г Стефан на гробот на Гоце Делчев, во црквата Свети Спас во Скопје.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...