11.7 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаЗабаваКолку долго живеат коњите?

Колку долго живеат коњите?

Која е просечната животна состојба на домашен коњ?

Колку долго живеат повеќето коњи ? Кој е нивниот просечен животен век? Многу коњи живеат повеќе од триесет години и изгледа дека изненадувачки луѓе. Сега, триесетгодишниот коњ не е толку редок како што некогаш можел да биде. Па, колку долго живеат коњите и коњите? Напредокот во разбирањето на грижата и ветеринарната медицина го зголемија животниот век на коњите, исто како што подобреното медицинско и прехранбено знаење им помогнало на луѓето.

Ова значи дека коњите и коњите живеат подолго од кога и да е колку што има многу луѓе. Во минатото, читателите ги поднесоа вековите од најстарите коњи што ги знаат и од оваа информација, јасно е дека многу коњи живеат на возраст над 30 години со добра нега и некои високи коњи се уште се возеле или се движеле лесно.

Според Министерството за земјоделство во Онтарио, просечниот животен век на коњот изнесува 28 +/- 5 години. Тоа значи дека просечниот животен век на домашниот коњ е 25 до 33 години. Многу коњи одат многу подалеку од овој просек . Коњите имаат тенденција да живеат подолго со многу коњчиња кои сè уште служат како учители и во нивните 30-ти. Неколку коњчиња и коњи може дури да достигнат и на возраст од 40 години или повеќе. Најстариот коњ кој некогаш бил снимен бил 52 години. Но, поголемите коњи, како нацрти, генерално не се толку долготрајни како помали раси, како што се Арапите. Се разбира, постојат исклучоци за секое правило. Има некои навистина постари нацрти коњи таму.

Меѓутоа, екстремната старост може да биде тешко да се потврди, особено ако коњите немаат идентификување на документи и неколку пати ги сменија сопствениците. Можете да ја кажете приближната возраст со гледање на забите на коњот . Но, забите не се 100% прецизен начин за одредување на возраста . Значи, ако коњот нема некој вид на конкурентен пасош или документи за регистрација што го потврдуваат неговиот идентитет, информациите за возраста може да бидат изгубени.

Многу луѓе го пријавуваат тоа со добра грижа, нивните високи коњи продолжуваат да живеат здрав и корисен живот. Со внимателно внимание кон основното одржување на високиот коњ, како што се грижата за храна, забите и за копита, многу коњи можат да останат здрави и корисни во нивните високи години и да останат радосни за своите сопственици дури и кога се целосно пензионирани. Некои сѐ уште можат да се користат за да даваат часови за деца, други високи и пензионирани коњи ја задржуваат младата компанија за коњи и ги учат за добри коњски манири. Другите се само ужива во нивната личност и присуство.

Статистички, просечниот домашен коњ има околу 50% шанса да умре од старост. Често здравствено прашање ќе го натера сопственикот да го еутанизира коњот пред да го живее својот природен животен век. Компликациите од Чолиќ ќе донесат одлука, или коњ може да биде во постојана болка од проблем на сигурност. Иако тоа не изгледа природно и е многу тешка одлука, евтаназијата е поповолна за коњот кој живее живот на болка и борба

Во дивината, коњот што не може да се држи со стадото станува цел на предатори, или постарите коњи можат да подлегнат на глад или колика. Постарите коњи имаат послаб имунолошки систем и можеби е потешко да се борат против бактериите и вирусите и без ветеринарна грижа, тие брзо можат да се намалат.

Многу малку умираат мирно во сон. Но, коњите кои ги избегнуваат овие проблеми имаат многу поголеми шанси да живеат здрав и корисен живот далеку надвор од коњи пред неколку децении.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...