17.9 C
Ohrid
понеделник, септември 27, 2021
Почетна Македонија Бизнисмените бараат да се укине задолжително средно образование-Наместо младите да учат треба...

Бизнисмените бараат да се укине задолжително средно образование-Наместо младите да учат треба да одат на пракса..

Translate (Eng):[gtranslate]

И бизнисмените и просветарите бараат да се укине задолжителното средно образование. Тоа се покажа како непродуктивно, бидејќи голем дел од учениците залудно го трошат времето. Наместо тоа, потребни се пракси, кои ќе ги остручат младите луѓе на занаетите, за кои во земјава има се помалку кадар.

Велешанецот Трајче Трајков е сопственик на керамичка компанија. Вели дека во своето работење со соочувал со ситуации, кога матурант кој завршил средно електро, не бил способен да врзе ниту сијалица.

Државата се обидува преку дуалното образование да го надомести недостигот од обука на учениците во стручните училишта. Но, проблеми има и таму, велат директорите на средните школи. Бројот на ученици во една паралелка е преголем, што се одразува на квалитетот на наставата, велат тие.

РЕКЛАМА

Сепак, дел од велешките компании имаат позитивно искуство од дуалното образование и соработката со средното училиште „Коле Неделковски“. На надлежните им порачаа да го намалат бројот на ученици на пракса, за да можат поквалитетно да им се посветат на практикантите.

Нивните барања ги слушна и министерката за образование Мила Царовска, која вети дека годинава струките во училиштата ќе се договараат со компаниите.

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски го повтори ставот дека училиштата мораат да се прилагодат на потребите на реалниот сектор, оти во спротивно ќе се соочат со неатрактивност, која во иднина може да доведе

- Реклами -