20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБизнисмените бараат да се укине задолжително средно образование-Наместо младите да учат треба...

Бизнисмените бараат да се укине задолжително средно образование-Наместо младите да учат треба да одат на пракса..

И бизнисмените и просветарите бараат да се укине задолжителното средно образование. Тоа се покажа како непродуктивно, бидејќи голем дел од учениците залудно го трошат времето. Наместо тоа, потребни се пракси, кои ќе ги остручат младите луѓе на занаетите, за кои во земјава има се помалку кадар.

Велешанецот Трајче Трајков е сопственик на керамичка компанија. Вели дека во своето работење со соочувал со ситуации, кога матурант кој завршил средно електро, не бил способен да врзе ниту сијалица.

Државата се обидува преку дуалното образование да го надомести недостигот од обука на учениците во стручните училишта. Но, проблеми има и таму, велат директорите на средните школи. Бројот на ученици во една паралелка е преголем, што се одразува на квалитетот на наставата, велат тие.

Сепак, дел од велешките компании имаат позитивно искуство од дуалното образование и соработката со средното училиште „Коле Неделковски“. На надлежните им порачаа да го намалат бројот на ученици на пракса, за да можат поквалитетно да им се посветат на практикантите.

Нивните барања ги слушна и министерката за образование Мила Царовска, која вети дека годинава струките во училиштата ќе се договараат со компаниите.

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски го повтори ставот дека училиштата мораат да се прилагодат на потребите на реалниот сектор, оти во спротивно ќе се соочат со неатрактивност, која во иднина може да доведе

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...