1.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаСветБајден до Вучиќ: Нека е честит денот на државноста во Србија, и...

Бајден до Вучиќ: Нека е честит денот на државноста во Србија, и што поскоро Косово да биде признаено

Американскиот претседател Џо Бајден го честиташе Денот на државноста на Србија и порача дека САД ќе продолжат да ја поддржуваат Србија во европските интеграции, реформите и постигнувањето траен договор со Косово „кој е фокусиран на меѓусебно признавање“, јави допсиникот на МИА од Белград.

-Остануваме непоколебливи во поддршката на целта на Србија за европските интеграции и ве охрабруваме и понатаму да продолжите да преземате тешки чекори кон таа цел, вклучително и воведувањето на неопходните реформи и постигнување на сеопфатен договор за нормализација со Косово, кој е фокусиран на меѓусебно признавање, порача Бајден во честитката до претседателот Александар Вучиќ.

Во писмото кое беше објавено од кабинетот на Вучиќ се наведува и дека САД ја „ценат блиска соработка во борбата против пандемијата на Ковид-19, додека заедно се соочуваат со овој невиден глобален предизвик.

Бајден наведе и дека „се радува на соработка со претседателот на Србија за продлабочување на пријателските врски и зајакнување на односите меѓу Србија и САД.“

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...