25.9 C
Ohrid
недела, јули 25, 2021
Почетна Македонија 725 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, починати се 13 лица

725 нови случаи на КОВИД-19 во земјава, починати се 13 лица

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за здравство информира согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 274, Прилеп – 79, Кавадарци – 55, Тетово – 39, Куманово – 34, Охрид – 29, Гевгелија – 26, Неготино – 25, Велес -24, Штип -20, Гостивар -18,  Битола -16, Струмица – 13, Кочани – 12,  Струга и Крива Паланка  – по 11, Богданци – 6, Крушево – 5, Ресен – 4, Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Демир Капија – по 3, Кичево – 2, Берово – 1.

Регистрирани се 215 оздравени пациенти од:

РЕКЛАМА

Скопје – 125 , Прилеп – 19, Кавадарци – 13, Струмица – 9, Велес – 6, Битола – 5, Тетово, Куманово и Неготино – по 4, Гевгелија, Делчево, Демир Капија, Кичево и Радовиш – по 3, Гостивар, Ресен, Пробиштип и Демир Хисар – по 2, Кочани, Крива Паланка и Виница – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје  (85г, 78г, 72г, 64г) и Куманово (70г, 63г, 57г, 50г) и по еден пациент од Тетово (66г), Прилеп (72г), Битола (71г), Велес (75г) и Пробиштип (83г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.342 тестови преку: ИЈЗ-1029, ЦЈЗ Скопје-86, Авицена-268, Биотек-337, Жан Митрев (Филип Втори)-116, Систина-218, Лаор–183, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-92, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-45, Ремедика-23, ИБЗД Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 903, УК Пулмологија со алергологија–7, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 509.720 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 100.632, бројката на оздравени пациенти е 90.311, на починати е 3.098, а бројот на активни случаи изнесува 7.223.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 43959, активни 3153

Куманово 5496, активни 222

Тетово 5395, активни 259

Прилеп 5232, активни 551

Гостивар 3755, активни 132

Штип 3633, активни 118

Битола 3392, активни 156

Велес 3398, активни 235

Охрид 3187, активни 434

Кавадарци 3213, активни 508

Струмица 2674, активни 151

Струга 2378, активни 175

Кочани 1804, активни 62

Кичево 1761, активни 60

Гевгелија 1164, активни 151

Неготино 1154, активни 152

Свети Николе 1105, активни 24

Ресен 803, активни 71

Крива Паланка 807, активни 67

Дебар 788, активни 43

Радовиш 744, активни 31

Делчево 730, активни 190

Берово 639, активни 28

Пробиштип 536, активни 23

Виница 515, активни 22

Валандово 356, активни 23

Кратово 272, активни 36

Демир Хисар 260, активни 10

Крушево 265, активни 60

Македонски Брод 252, активни 7

Богданци 255, активни 29

Демир Капија 238, активни 28

Македонска Каменица 193, активни 4

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 5

- Реклами -