7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаБедри Ајдари: И полицијата фрлаше камења на протестатнтите, зато барам да бидат...

Бедри Ајдари: И полицијата фрлаше камења на протестатнтите, зато барам да бидат ослободени и немој да користите двојни аршини..

Бедри Ајдари, еден од организаторите на денешниот протест за случајот „Монструм“
побара од Министерството за внатрешни работи да ги ослободи приведените
демонстранти.
„Итно барам од органите на МВР да ги ослободат демонстрантите уапсени на
денешните протести. Не користете двојни аршини, имаше провокации и од ваша
страна (има видео-снимка каде припадници на МВР фрлаат камења кон
демонстрантите). Апелирам до народниот правобранител Насер Зибери да
интервенира, за да не се малтретираат уапсените, бидејќи органите за
спроведување на законот ни го скратија уставно загарантираното право на слободно
движење и демократски протест“, објави Ајдари на Фејсбук.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...