28.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Бедри Ајдари: И полицијата фрлаше камења на протестатнтите, зато барам да бидат...

Бедри Ајдари: И полицијата фрлаше камења на протестатнтите, зато барам да бидат ослободени и немој да користите двојни аршини..

Translate (Eng):[gtranslate]

Бедри Ајдари, еден од организаторите на денешниот протест за случајот „Монструм“
побара од Министерството за внатрешни работи да ги ослободи приведените
демонстранти.
„Итно барам од органите на МВР да ги ослободат демонстрантите уапсени на
денешните протести. Не користете двојни аршини, имаше провокации и од ваша
страна (има видео-снимка каде припадници на МВР фрлаат камења кон
демонстрантите). Апелирам до народниот правобранител Насер Зибери да
интервенира, за да не се малтретираат уапсените, бидејќи органите за
спроведување на законот ни го скратија уставно загарантираното право на слободно
движење и демократски протест“, објави Ајдари на Фејсбук.

РЕКЛАМА
- Реклами -